
BBC Symphony Orchestran ylikapellimestari Sakari Oramo johti BBC Proms -festivaalin avajaiskonsertin Lontoossa ja johtaa myös sen kuuluisan viimeisen illan 10. syyskuuta. Siinä solisteina on iso laulajajoukko, kärjessä tenori Juan Diego Florez, ja perinteisten isänmaallisten brittisävelmien lisäksi ohjelmassa on mm. Rossinin ja Donizettin ooppera-aarioita. Oramo urakoi lisäksi konsertit 10. ja 14.8.
Pekka Kuusisto tekee festivaalilla debyyttinsä soittaen Tshaikovskin viulukonserton, Karita Mattila laulaa Tapaus Makropulos -oopperassa, ja Esa-Pekka Salonen johtaa Philharmoniaa ja John Stogårds BBC Philharmonic Orchestraa. Jo heinäkuun puolella Camilla Nylund lauloi Beethovenin Missa Solemniksessa, ja Magnus Lindbergiltä kuultiin uutuusteos Kaksi episodia, joka kuullaan myös elokuussa Helsingin juhlaviikoilla.
BBC:n omien ja muiden brittiorkesterien lisäksi festivaalilla vierailevat Berliinin filharmonikot (joht. Sir Simon Rattle), Leipzigin Gewandhausorchester (Herbert Blomstedt), Dresdenin Staatskapelle (Christian Thielemann), Berliinin Staatskapelle (Daniel Barenboim) ja Budapestin festivaaliorkestewri (Ivan Fischer).
The Telegraph haastatteli heinäkuussa Sakari Oramoa ja kyysi, mitä hän haluaisi tehdä Promseissa toisin. Oramo vastasi haluavansa rikastuttaa tarjontaa eri kulttuureista ja tilata pidempikestoisia uutuusteoksia kuin vain 10-minuuttisia. Hän puolusti myös tapahtuman klassista ydintä ja varoitti trivialisoimasta sitä viihteellisellä annilla. BBC Proms -festivaali on suurin klassisen musiikin festivaali maailmassa. Sen uutena johtajan on aloittanut David Pickard, joka on aiemmin toiminut mm. Glydebournen oopperajuhlilla.
http://www.bbc.co.uk/proms