perjantai kesäkuu 6. 2025

Puupuhaltajat saavat akatemiansa

Pitkään vireillä olleen valtakunnallisen Puupuuhallinakatemian perustaminen on vihdoin varmistunut, kun Suomen Kulttuurirahasto on myöntänyt sille 320 000 euron rahoituksen. Akatemia tarjoaa varhaisen vaiheen lisäkoulutusta nuorille soittajalahjakkuuksille. Jo aiemmin Suomessa ovat toimineet Nuorten pianoakatemia, Jousiakatemia ja Vaskiakatemia, niinikään säätiörahoituksella. 

Puupuhallinakatemian tavoitteena on kouluttaa eri puolilta Suomea tulevista nuorista soittajista uutta puupuhaltajien sukupolvea, joka menestyy ammattiorkestereiden koesoitoissa ja merkittävimmissä kansainvälisissä soitinkilpailuissa. Akatemia tarjoaa huilun, klarinetin, fagotin ja oboen soittajille jo varhaisessa vaiheessa lisäkoulutusta, joka tukee heidän opintojaan omassa musiikkiopistossa. 

”Tällä hetkellä monet nuoret puupuhaltajat aloittavat ammattiin tähtäävän tehokkaan harjoittelun ja opiskelun liian myöhään, jolloin hukataan soittotaidon kehittymisen kannalta tärkeimmät vuodet. Kansainvälisen kilpailun koventuessa suomalaisten puupuhaltajien osuus musiikin alan korkeakoulutuksessa ja parhaissa orkestereissa on pienentynyt”, hankkeen tiedotteessa kerrotaan. 

”Puupuhallinakatemia luo mahdollisuuksia parantaa suomalaisten puupuhaltajien solistisia taitoja, kansainvälistä kilpailukykyä ja ammattiuran kehitystä pitkällä aikavälillä”, sanoo Suomen Kulttuurirahaston toimitusjohtaja Susanna Pettersson.

Valtakunnallinen hanke kokoaa yhteen lahjakkaita ja motivoituneita nuoria eri puolilta Suomea. Oppilaita otetaan noin 26, ja heitä opettavat Suomen parhaat puupuhaltimien taitajat. Vuoden aikana järjestetään viikonlopputapahtumia alueellisissa keskuksissa ympäri Suomen, yhteistyössä paikallisten musiikkioppilaitosten kanssa. Crusell-viikolla Uudessakaupungissa järjestetään pidempi periodi kansainvälisten huippuopettajien johdolla.

Kaksivuotisen hankkeen koordinaattoreina toimivat lehtori, huilisti Petri Alanko sekä professori, klarinetisti Harri Mäki, jotka molemmat opettavat Taideyliopiston Sibelius-Akatemiassa. Puhallinakatemia käynnistyy alkuvuodesta 2026, ja tavoitteena on vakiinnuttaa toiminta lähivuosina.

”Tarkoituksena on rakentaa nuorille yhteisöllinen ympäristö, jossa vertaistuen ja ryhmätoiminnan kautta motivaatio ja innostus lisääntyvät ja oppimistulokset paranevat. Pyrimme toimimaan hyvässä yhteistyössä oppilaan oman musiikkiopiston ja soitonopettajan kanssa”, sanoo Petri Alanko. 

Tuoreimmat uutiset