torstai maaliskuu 30. 2023

Suomen Sinfoniaorkesterit ry:n puheenjohtajaksi Pekka Seppänen

Suomen Sinfoniaorkesterit ry:n puheenjohtajaksi on valittu Pekka Seppänen. © Ulla-Maija Lähteenmäki

Suomen Sinfoniaorkesterit ry:n uudeksi puheenjohtajaksi on valittu Pekka Seppänen. Seppänen aloittaa tehtävässään vuoden 2023 alussa.

Yhdistyksen syyskokouksessa valittu Seppänen toimii oman yrityksensä palveluksessa johtamisen ja viestinnän parissa. Sitä ennen hän työskenteli median johtotehtävissä muun muassa Talouselämä-lehden päätoimittajana. 

Seppänen on Patricia Seppälän säätiön hallituksen puheenjohtaja ja toiminut samassa tehtävässä klassisen musiikin levy-yhtiö Ondine Oy:ssä sekä kirjankustantamo Gummerus Kustannus Oy:ssä. Hän keskustelee Yle aamun Jälkipörssissä, Radio Suomen Pyöreässä pöydässä sekä toimii kolumnistina ja kirjailijana. Seppäsellä on myös harrastelijamuusikkotaustaa. Sinfoniaorkesterien kanssa hän on soittanut YL:n riveissä kakkosbassona. 

Yhdistyksen viimeisimpänä puheenjohtajana on toiminut vuosina 2018–2022 Erkki Liikanen.

Tuoreimmat uutiset