Solistien asialla

SSOI olli.leppaniemi
Klarinetisti Olli Leppäniemi on yksi Solistiyhdistyksen tämänvuotisen konserttisarjan esiintyjistä.

Suomen Solistiyhdistys tekee tärkeää työtä ajamalla soolo- ja kamarimusiikin ja freelance-toiminnan asemaa tilanteessa, jossa laitokset jyräävät. Se järjestää muiden tapahtumien ohessa vuosittain yhden tiiviin konserttisarjan, joka tällä kertaa ajoittuu maaliskuun alkuun. Yhdistyksen puheenjohtaja, klarinetisti Mikko Raasakka vastasi muutamaan kysymykseen.

Kuka Solistiyhdistyksessä päättää ja millä perusteella siitä, kenelle järjestetään konsertti?

Seitsenjäseninen hallitus valitsee konserttien esiintyjät ja ohjelmat yhdistyksen jäsenten tekemien hakemusten perusteella. Konserttisarjaan haetaan kokonaisilla resitaaliohjelmilla, muihin tapahtumiin yksittäisillä teoksilla. Lopulliseen valintaan vaikuttavat monet tekijät, mm. ohjelmiston/teoksen taiteellinen kiinnostavuus ja ajankohtaisuus sekä konserttisarjan kokonaisuus.

Mistä saadaan rahat ja tuotantoresurssit?

Yksityisten säätiöiden myöntämät apurahat ovat tärkein tulonlähteemme. Lisäksi yhdistys saa jäsenmaksuja, radiointikorvauksia ja jonkin verran pääsylipputuloja. Yhteistyökonsertteja järjestämme mm. Turun Sibelius-museon kanssa. Konserttien tuotannosta vastaavat toiminnanjohtaja ja konserttituottaja.

Mitä resitaalikulttuurin elvyttämiseksi voisi Suomessa tehdä?

Parin soittajan kamarikonsertin järjestäminen on erittäin kustannustehokasta toimintaa, varsinkin jos kulut ja järjestelyvastuu voidaan jakaa useamman toimijan kesken. Tärkeätä olisi rakentaa verkostoja eli lisätä yhteistyötä eri toimijoiden välillä. Tuotantoportaalla on tässä keskeinen asema. Solistiyhdistys haluaa jatkossa laajentaa toimintaa enemmän myös pääkaupunkiseudun ulkopuolelle.

SOLISTIYHDISTYKSEN KONSERTTISARJAA TEMPPELIAUKION KIRKOSSA MAALISKUUSSA;

Su 11.10. klo 19. Tuuli Lindeberg, sopraano ja Petri Kumela, kitara. Länsiö, Mendelssohn, Livorsi (ke.), Hosokawa, Britten.

Ma 2.11. klo 19. Ensemble Cornucopia. Räisänen (ke.), Arteaga, Purcell, Saariaho, Locke, Bull, Tomkins, Virtaperko, Byrd.

Pe 13.11. klo 19. Olli Leppäniemi, klarinetti ja Kiril Kozlosvsky, piano. Weber, Poulenc, Lutoslawski, Brahms.

Ma 30.11. klo 19. Helsingin Yliopiston juhlasalissa. Izumi Tateno, piano. Bach, Skrjabin, Mitsunaga, Yoshimatsu, Tiensuu, Coba. 

Advertising

STAY CONNECTED

2,264FanitTykkää
1,257SeuraajatSeuraa
0TilaajatTilaa

SUOMESSA SOI

Rondo Plus artikkeleita

MEDIASAKSET

Advertising

Edellinen artikkeliSalaperäiset Messiaat
Seuraava artikkeliKaikki lähtee improvisaatiosta